top of page

Argentina had to win the World Cup final three times

2023. 01. 07.

Аргентина је освојила Светско првенство у фудбалу 2022. пошто је победила Француску са 4-2 на пенале после нерешеног резултата 3-3 у финалу. Тим Лионела Скалонија је у првом полувремену победио браниоца титуле на невиђени начин, али је у другом полувремену екипа Дидера Дешана за два минута вратила меч од нуле.

У другом полувремену продужетака Лионел Меси је поново довео Аргентинце у вођство, али је Мбапе и то успео да изједначи. Аргентина је тако морала да добије меч у извођењу пенала, практично трећи пут. Наша тактичка анализа финала. Што се тиче стартних тимова, Лионел Сцалони је очигледно донео највеће изненађење. Већ смо неколико пута писали о томе да капитен Аргентине воли да с времена на време прилагоди поставу свог тима игри противника. За разлику од четвртфинала, али слично полуфиналу, Аргентинци су се у финалу постројили са четири дефанзивца, поново су Молина, Ромеро, Отаменди и Таљафико формирали дефанзивну линију. У везном реду, међутим, Скалони је промешао карте: поред Енца Фернандеса, Родрига Де Пола и Алексиса Мекалистера, овог пута је уместо четвртог унутрашњег везног, за Месија-Алвареза подржао Анхел Ди Марија, који је до сада играо мање. дуо напред као лево крило.

Овај потез се показао кључним за прво полувреме. Иако је вирусна инфекција изазвала забринутост око дома француске репрезентације пре финала, на крају Дидије Дешан није био принуђен да се озбиљно жртвује за свој стартни тим. Тако је састав браниоца титуле био потпуно идентичан ономе што смо видели у четвртфиналу против Енглеске. Испред Уга Ллориса, четворочлану одбрану чинили су Коунде, Варан, Упамекано и Тео Ернандез, у везном реду, поред Адријена Рабиота, млади Реал Мадрида, Аурелијен Чуамени, филтрирао је нападе. Гризман је и овога пута добио слободну улогу, док су Дембеле са десне стране и Мбапе подржали игру центарфора Оливијеа Жируа са леве стране. Аргентина је први пут у првом полувремену успела да добије меч. Месис је доминирао светским шампионима 2018. на нивоу који можда нисмо видели ни од кога на овогодишњем Светском првенству, чак ни у једном мечу.

У првом полувремену Француска је имала 41 одсто лопте. Унапред, ово је чак могло изгледати као добар знак, пошто је Дешанова екипа своје успехе последњих година остварила уз додуше реактиван приступ игри, који је задржао током целе елиминационе фазе овогодишњег турнира. И овога пута Французи су примили аргентинске лопте у уобичајеном централном блоку, у којем су везисти могли флексибилно да по потреби напусте основну формацију 4-4-2. Овог пута, Мбаппе је такође био у првом реду, поред Жируа, док је Дембеле био одговоран за затварање десне стране терена. А Гризман је, против лопте, заузео своје место у средини везног реда, одакле је повремено могао да игра и поред два фронтмена.