top of page

Argentína musela vyhrať finále majstrovstiev sveta trikrát

2023. 01. 07.

Argentína vyhrala majstrovstvá sveta vo futbale 2022 po tom, čo porazila Francúzsko 4:2 na penalty po remíze 3:3 vo finále. Zverenci Lionela Scaloniho v prvom polčase zdolali obhajcu titulu nevídaným spôsobom, no v druhom polčase tím Didera Deschampsa o dve minúty vrátil zápas od nuly.

V druhom polčase predĺženia dostal Argentínčanov opäť do vedenia Lionel Messi, no aj to dokázal vyrovnať Mbappé. Argentína tak musela vyhrať zápas v penaltovom rozstrele prakticky už tretíkrát. Naša taktická analýza finále. Čo sa týka štartujúcich tímov, jednoznačne najväčšie prekvapenie priniesol Lionel Scaloni. Už sme o tom viackrát písali, že argentínsky kapitán rád z času na čas prispôsobí zostavu svojho tímu hre súpera. Na rozdiel od štvrťfinále, no podobne ako v semifinále, sa vo finále Argentínčania zoradili so štyrmi obrancami, obrannú líniu tvorili opäť Molina, Romero, Otamendi a Tagliafico. V strede poľa však Scaloni zamiešal karty: okrem Enza Fernandeza, Rodriga De Paula a Alexisa MacAllistera tentoraz namiesto štvrtého vnútorného stredopoliara Ángel Di María, ktorý doteraz hrával menej, podporil Messiho-Alvareza. duo útočníkov na poste ľavého krídelníka.

Tento krok sa ukázal ako kľúčový pre prvý polčas. Hoci vírusová infekcia vyvolala pred finále obavy v okolí domu francúzskeho národného tímu, Didier Deschamps nakoniec nebol nútený vážne obetovať svoj štartovací tím. Zloženie obhajcu titulu tak bolo úplne totožné s tým, čo sme videli vo štvrťfinále proti Anglicku. Pred Hugom Llorisom štvorčlennú obranu tvorili Koundé, Varane, Upamecano a Theo Hernandez, v strede poľa popri Adrienovi Rabiotovi filtroval útoky mladík Realu Madrid Aurélien Tchouameni. Griezmann dostal aj tentoraz voľnú rolu, Dembélé sprava a Mbappé podporili hru hrotového útočníka Oliviera Girouda zľava. Argentína dokázala vyhrať zápas prvýkrát už v prvom polčase. Messi ovládli majstrov sveta z roku 2018 na úrovni, akú sme azda u nikoho na tohtoročných MS nevideli, a to ani v jedinom zápase.

V prvom polčase malo Francúzsko 41 percent lopty. Vopred sa to dokonca mohlo zdať ako dobré znamenie, keďže Deschampsov tím dosiahol úspechy v posledných rokoch priznaným reaktívnym prístupom k hre, ktorý si udržal počas celej vyraďovacej fázy tohtoročného turnaja. Francúzi aj tentoraz dostávali argentínske lopty do zaužívaného stredového bloku, v ktorom mohli stredopoliari podľa potreby flexibilne opustiť základné rozostavenie 4-4-2. Tentoraz bol v prvom rade vedľa Girouda aj Mbappé, zatiaľ čo Dembélé mal na svedomí zatvorenie pravej strany ihriska. A Griezmann proti lopte zaujal miesto v strede zálohy, odkiaľ mohol občas hrať aj vedľa dvoch predákov.