top of page

Argentina a trebuit să câștige de trei ori finala Cupei Mondiale

2023. 01. 07.

Argentina a câștigat Cupa Mondială FIFA 2022 după ce a învins Franța cu 4-2 la penalty-uri, după un egal 3-3 în finală. Formația lui Lionel Scaloni a învins-o pe campioana apărătoare într-un mod fără precedent în prima repriză, dar în repriza secundă echipa lui Dider Deschamps a readus meciul de la zero în două minute.

În a doua repriză a prelungirilor, Lionel Messi le-a adus din nou argentinienilor conducerea, dar Mbappé a reușit să egaleze chiar și atât. Argentina a trebuit astfel să câștige meciul la loviturile de departajare, practic pentru a treia oară. Analiza noastră tactică a finalei. În ceea ce privește echipele de start, Lionel Scaloni a adus clar cea mai mare surpriză. Despre asta am scris deja de mai multe ori că căpitanului argentinian îi place să adapteze din când în când formația echipei sale la jocul adversarului. Spre deosebire de sferturile de finală, dar asemănătoare semifinalei, argentinienii s-au aliniat cu patru fundași în finală, din nou Molina, Romero, Otamendi și Tagliafico au format linia defensivă. La mijloc, însă, Scaloni a amestecat cărțile: pe lângă Enzo Fernandez, Rodrigo De Paul și Alexis MacAllister, de data aceasta, în loc de un al patrulea mijlocaș interior, Ángel Di María, care jucase mai puțin până acum, i-a susținut pe Messi-Alvarez. duo de atacanți ca extremă stângă.

Această mișcare s-a dovedit crucială pentru prima repriză. Deși o infecție cu virus a stârnit îngrijorare în jurul casei naționalei Franței înainte de finală, până la urmă Didier Deschamps nu a fost nevoit să facă sacrificii serioase pentru echipa sa titulară. Componența campioanei în curs a fost astfel complet identică cu ceea ce am văzut în sferturile de finală împotriva Angliei. În fața lui Hugo Lloris, apărarea în patru a fost formată din Koundé, Varane, Upamecano și Theo Hernandez, la mijloc, alături de Adrien Rabiot, tânărul lui Real Madrid, Aurélien Tchouameni, a filtrat atacurile. Griezmann a primit un rol liber și de această dată, în timp ce Dembélé din dreapta și Mbappé au susținut jocul atacantului central Olivier Giroud din stânga. Argentina a reușit să câștige meciul pentru prima dată în prima repriză. Messi i-a dominat pe campionii mondiali din 2018 la un nivel pe care poate nu l-am văzut de la nimeni la Cupa Mondială de anul acesta, nici măcar într-un singur meci.

În prima repriză, Franța a avut 41 la sută din balon. În prealabil, acest lucru ar fi putut părea chiar un bun augur, întrucât echipa lui Deschamps și-a obținut succesele în ultimii ani cu o abordare, desigur, reactivă a jocului, pe care a menținut-o pe toată durata fazei de eliminare a turneului din acest an. Și de această dată, francezii au primit mingile argentinienilor în blocul central obișnuit, în care mijlocașii puteau părăsi flexibil formația de bază 4-4-2 la nevoie. De data aceasta, Mbappé a fost și el în primul rând, alături de Giroud, în timp ce Dembélé a fost responsabil pentru închiderea părții drepte a terenului. Iar Griezmann, împotriva mingii, i-a luat locul la mijlocul terenului, de unde a putut juca și alături de cei doi fruntași ocazional.