top of page

Argentina musela třikrát vyhrát finále mistrovství světa

2023. 01. 07.

Argentina vyhrála mistrovství světa ve fotbale 2022 poté, co porazila Francii 4:2 na penalty po remíze 3:3 ve finále. Tým Lionela Scaloniho v prvním poločase porazil obhájce titulu nevídaným způsobem, ale ve druhém poločase tým Didera Deschampse během dvou minut vrátil zápas od nuly.

Ve druhém poločase prodloužení dostal Argentince do vedení znovu Lionel Messi, ale i to dokázal vyrovnat Mbappé. Argentina tak musela vyhrát zápas v penaltovém rozstřelu prakticky potřetí. Náš taktický rozbor finále. Co se týče startujících týmů, jednoznačně největší překvapení přinesl Lionel Scaloni. Už jsme o tom několikrát psali, že argentinský kapitán rád čas od času přizpůsobí sestavu svého týmu hře soupeře. Na rozdíl od čtvrtfinále, ale podobně jako v semifinále, se Argentinci ve finále seřadili se čtyřmi obránci, obrannou řadu tvořili opět Molina, Romero, Otamendi a Tagliafico. Ve středu zálohy ale Scaloni zamíchal kartami: kromě Enza Fernandeze, Rodriga De Paula a Alexise MacAllistera tentokrát místo čtvrtého vnitřního záložníka podržel Messi-Alvarez Ángel Di María, který dosud hrál méně. duo útočníků jako levé křídlo.

Tento krok se ukázal jako klíčový pro první poločas. Přestože virová infekce vyvolala před finále obavy v okolí domova francouzského národního týmu, nakonec nebyl Didier Deschamps nucen pro svůj startující tým vážně obětovat. Složení obhájce titulu tak bylo zcela totožné s tím, co jsme viděli ve čtvrtfinále proti Anglii. Před Hugo Llorisem čtyřčlennou obranu tvořili Koundé, Varane, Upamecano a Theo Hernandez, ve středu zálohy vedle Adriena Rabiota filtroval útoky mladík Realu Madrid Aurélien Tchouameni. Griezmann dostal i tentokrát volnou roli, zatímco Dembélé zprava a Mbappé podpořili hru hrotového útočníka Oliviera Girouda zleva. Argentina dokázala vyhrát zápas poprvé v prvním poločase. Messis ovládli mistry světa z roku 2018 na úrovni, kterou jsme snad u nikoho na letošním mistrovství světa neviděli ani v jediném zápase.

V prvním poločase měla Francie 41 procent míče. Dopředu to dokonce mohlo vypadat jako dobré znamení, protože Deschampsův tým dosahoval úspěchů v posledních letech přiznaným reaktivním přístupem ke hře, který si udržoval po celou vyřazovací fázi letošního turnaje. Francouzi i tentokrát dostávali argentinské míče do obvyklého středového bloku, ve kterém mohli záložníci podle potřeby pružně opustit základní rozestavení 4-4-2. Tentokrát byl v první řadě vedle Girouda také Mbappé, zatímco Dembélé měl na svědomí uzavření pravé strany hřiště. A Griezmann proti míči zaujal místo ve středu zálohy, odkud mohl příležitostně hrát i vedle dvou předních mužů.